top of page
  • Yazarın fotoğrafıMetin Tiryaki

Efsanevi Rock Bass Gitaristler

Güncelleme tarihi: 1 Mar 2022

Bas gitar çok önemli bir enstrüman olmasına rağmen müzikte her zaman arka planda yer alır. Rock müzik denilince, yüzlerce efsanevi vokal ve gitarist kolayca hatırlanabilir ve söylenebilir, ancak dünya çapında sadece az sayıda ünlü basçı neredeyse hatırlanmaz. İnsanlar profesyonel olarak ilgilenmiyorlarsa ve müzik için iyi bir kulağı yoksa, bas gitarı bile fark etmeyebilirler. Aslında genellikle dört kalın telden oluşan bu değerli enstrüman, davullla birlikte yapılan müziğin temelidir. Bu yazıda Rock müziğin en büyük rock basçılarından (Hard Rock & Heavy Metal) bahsetmeye çalışacağım. Bu isimler farklı kaynaklara ve kişilere göre değişebilir ama ben bu enstrümana farklı bir tarz, teknik ve ruh hali kazandıran oyunculardan bahsetmeye çalışacağım. Tabii benim görüşüme göre…


Geddy Lee: Efsanevi bas gitaristlerden biri olan Geddy Lee, aynı zamanda Rush'ın vokalisti. Guitar Player Magazine tarafından 6 kez yılın en iyi basçısı seçildi ve ayrıca Bass Hall of Fame'e de seçildi. Tarzı, yeteneği ve tekniği Cliff Burton, Les Claypool gibi pek çok basçıyı etkiledi. En iyi performansları YYZ, 2112 ve Tom Sawyer'dır.


John Paul Jones: Led Zeppelin'in efsanevi basçısı, neredeyse her şarkıda en iyi performansı sergiledi. 2000 yılında Guitar dergisi, “Milenyumun Basçısı” okuyucu anketinde onu üçüncü sıraya koydu. Dikkate değer performansları Dazed And Confused, Black Dog, The Lemon Song, Good Times Bad Times, Ramble On'dur.


Cliff Burton: 1986 yılında 24 yaşında bir otobüs kazasında hayata gözlerini yuman Metallica'nın efsanevi basçısı. Burton çok kısacık ömründe yeteneğini Call Of Ktulu, Anesthesia & Orion gibi şarkılarla gözler önüne serdi.


Les Claypool: Primus'un yetenekli basçısı Claypool, grup için her şey. Tekniği ve tarzıyla her zaman saygı gördü. Dikkate değer performansları Jerry was a Racecar Driver, Tommy the Cat, Eleven.


Geezer Butler: Black Sabbath, Ozzy Osbourne ve Heaven & Hell gibi gruplarda yer aldı.


Steve Harris: Iron Maiden'ın kurucusu. Şarkıların çoğunu o yazıyor, bu nedenle bas etkisi müziklerinde net bir şekilde hissediliyor. Powerslave, Rime Of The Ancient Marriner, Two Minutes to Midnight, Clairvoyant gibi birçok şarkıda olağanüstü performansları var. Ayrıca “Only The Good Die Young”da kendisinin çaldığı müthiş bir bas solo var.


Billy Sheehan: David Lee Roth, Steve Vai, Mr. Big ve başka bir çok grup ve albümde yer aldı. Sheehan, Rock müziğin en iyi basçılarından biri, birçok basçıyı da etkiledi.


Tüm bunlara ek olarak, John Myung (Dream Theatre), John Entwistle (The Who), Flea (Red Hot Chili Peppers), Lemmy Kilmister (Motorhead), Chris Squire (Yes), Roger Waters (Pink Floyd), Stu Hamm… gibi rock müzikte başka yetenekli basçıların da adını buradan anmış olalım...


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page