• Metin Tiryaki

Arch Enemy – Will To Power

Güncelleme tarihi: 11 Mar 2020

Arch Enemy İsveçli bir Melodik Death Metal grubu. Grup 1996 yılında kurulmuş. Gitarda Michael Amott (Carcass), vokal ve basta John Liiva (Carnage), davulda Daniel Erlandsson’dan (Eucharist) kurulan gruptan orjinal kadrodan sadece Ammot ve Erlandsson bulunuyor. İlk üç albümde yer alan Liiva (1996 Black Earth; 1998 Stigmata; 1999 Burning Bridges) yerini sonradan grubun popülaritesine büyük katkıda bulunan, en iyi kadın brutal vokallerden olan Angela Gossow’a bırakmıştı. 1999 yılında gruba basçı olarak katılan Sharlee D’Angelo ise hala grubun kadrosunda yer almaya devam ediyor. Gossow ile birlikte Wages of Sin (2001), Anthems of Rebellion (2003), Doomsday Machine (2005), Rise of the Tyrant (2007), Khaos Legions (2011) albümlerini çıkaran grubun popülaritesi de hızlı bir şekilde artmaya devam etmişti. En büyük hitleri ise ise 2014 yılında çıkardıkları ve aynı adlı muhteşem bir şarkıya imza attıkları War Eternal albümü oldu. Bu albümde Gossow ‘un yerine Kanadalı, rock müziğin en “ateşli hatun”larından sayılan Alissa White-Gluz bayrağı devralmıştı. White-Gluz Agonist adlı bir Extreme Metal grubunda yer almadan önce ilk çıkışını 2006 yılında Canadian Idol yarışma programında yapmıştı.


War Eternal bence de metal müzik tarihinin en iyi şarkılarından bir tanesi. Gitar rifleri ve Amott ile Cordle’ın ikili uyumu ile dikkat çeken şarkı, özellikle müthiş double gitar solosu ile tüm övgüleri hakediyor. Tabi şarkının gitar kısımlarında o albümde mühendis olarak yer alan aynı zamanda gitar ve klavye çalıp, bestelere de imza atan Nick Cordle’ın da büyük payı var. Albüm sonrasında gruptan ayrılan Cordle’ın yerini neyse ki yine bir gitar virtüözü olan Jeff Loomis ile doldurdular ancak Cordle yine de büyük bir kayıp oldu grup için.


Bugüne geldiğimizde, Loomis ile yaptıkları ilk , grubun onuncu albümü Will To Power 7 Eylül 2017’de piyasaya çıkmış durumda. İlk single The World Is Yours temmuz, The Eagle Flies Alone ise ağustos ayında piyasaya çıkmıştı. Amerika Billboard dahil tüm ülkelerde listeye giren albüm yine Melodik Death Metal tarzında başarılı bir çalışma.

#albümyorum #ArchEnemy #MichaelAmott #Willtopower #AlissaWhiteGluz #yenialbüm #jeffLoomis

0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör