top of page
  • Yazarın fotoğrafıMetin Tiryaki

İnsan Beyni – Robert Winston

Güncelleme tarihi: 2 Mar 2022

Robert Winston NTV’de de yayınlanan, BBC yapımı The Human Body (İnsan Vücudu) ve Human Instinct (İnsan İçgüdüsü) belgesellerinin yanısıra, Walking With Caveman, Superhuman, Child Of Our Time gibi bir çok yapıma imza atmış, 20’den fazla kitap yazmış bir bilim adamı ve doktor. Aslında Jinekoloji, üreme ve mikrocerrahi üzerine uzmanlaşmış bir profesör olan ve 1994 yılında “Sir” ünvanı alan Winston kendi ifadesine göre beyin ve nörolojiye sonradan ilgi duymaya başlamış.


Orijinal adı Human Mind olan kitabı 2004 yılında aynı adlı belgeselden bir yıl sonra yazmış Winston. Say yayınlarından Gül Tonak çevirisi ile çıkan kitap toplam 544 sayfadan oluşuyor. Kitapta insan beyninin yapısı, nörolojik sistem, hormonlar, duyularımız ve çalışma prensipleri, uyku, rüyalar, bağımlılıklar, psikolojik bozukluklar, öğrenme süreci, hafıza, duygular, aşk, cinsellik, karakter analizleri ve zeka gibi bir çok konu anlatılıyor.


Zekamızı nasıl geliştirebileceğimizi, sahip olduğumuz ancak hiç fark etmediğimiz becerilerimizi nasıl ortaya çıkarıp eski alışkanlıklarımızdan nasıl vazgeçebileceğimizi ve yaşlanırken beynimizi ne şekilde formda tutabileceğimizi keşfederken, diğer yandan da büyük bir paradoksla karşı karşıya kalıyoruz. Zira insan beynini anlamamızı mümkün kılan tek araç yine insan beyninin kendisi ve bilimin her birimizi benzersiz yapan olağanüstü mekanizmayı hiçbir zaman tam olarak açıklayamayacak olması da kuvvetle muhtemel.

Göz korkutacak kadar kalın görünmesine rağmen, sıkılmadan okunan, gayet anlaşılır bir dille yazılmış olan kitap, beyin ve nöroloji alanında bilgi sahibi olmak isteyenler için güzel bir kaynak.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page