Doğmamış Çocuğa Mektup – Oriana Fallaci

Doğmamış Çocuğa Mektup – Oriana Fallaci

Kadınlık ve Annelik duyguları arasındaki amansız mücadele ve kazananın aynı zamanda kaybeden olması üzerine yazılmış, özellikle her kadının okuması gereken bir kitap Doğmamış Çocuğa Mektup. Tüm dünyada 5 milyondan fazla satan kitap, evlilik dışı hamile kalan bir kadının (Oriana Fallaci’nin kendisi) adından da anlaşılacağı üzere doğmamış çocuğuna yazdığı mektuplardan oluşuyor. Erkek egemen bir toplumda ayakta kalmaya çalışan kadının, evlilik dışı hamile kalması sonrasında yaşadığı duyguları, psikolojisi ve zorluklar yazarın kendi ağzından anlatılmış. Babasının bebeği istememesiyle hayal kırıklığına uğraması, patronunun ve etrafındaki diğer insanların bebeği aldırmasına yönelik psikolojik baskılarına rağmen doğurmaya karar vermesi ve tüm zorluklara rağmen mücadelesi ve yaşadıkları anlatılmış kitapta. Fallaci dünyada yaşanan tüm acı, adaletsizlik ve kötülüklere rağmen kendi hayatından alıntılar yaptığı küçük masallarla sevgi, iyilik ve adalet umudu aşılamaya çalışmış hem bebeğine hem kendisine .Yaşadığı stres ve yoğun çalışma temposu yüzünden bebeğin hayatının tehlikeye girmesi ve sonrasında kendi ile yüzleşmesi de kitabın finalinde hayali bir mahkeme sahnesi ile resmedilmiş.

İtalyan yazar ve gazeteci Oriana Fallaci’nin 1975 yılında yazdığı 112 sayfalık bu Novella Can Yayınları’ndan Pınar Kür çevirisiyle yayınlanmış.

“Yaşam öylesine güç bir çaba ki, çocuk. Her gün yeni baştan başlayan savaş; mutluluk anıları ise kısacık ayraçlar, sonradan bedelleri acıyla, fazlasıyla ödenen…”

“Kadınla erkek arasında aşk dedikleri, bir mevsim. Ve bu mevsim çiçeklenme döneminde nasıl bir yeşillikler şöleniyse, solma döneminde de bir yığın çürüyen yapraktan başka bir şey değil.”

“Yaşamın tadı tuzu mutluluktur ve mutluluk diye bir şey vardır; mutluluğun peşinden koşmaktır gerçek mutluluk.”

“Bir ağaç tohumunun toprağı yarıp yeşermeye başlaması için cesur olması gerekmez mi sanıyorsun? Kırılması için ufacık bir rüzgar, ezilmesi için bir sıçan pençesi yeterli. Gene de yeşeriyor, inatla ayakta duruyor ve yeni yeni tohumlar serperek büyüyor. Derken bir orman oluveriyor.”

Goodreads

Metin's bookshelf: read

Adım Adım Yaratıcı Yazarlık
liked it
Yazarlık için başlangıç seviyesinde basit öğütler verilmiş kitapta, biraz okuyup araştıran çoğu kişinin bilebileceği şeyler. Yine de derli toplu olma açısından fena değil.
tagged: my-library
Kozmik Kahkaha
liked it
tagged: my-library
Babaya Mektup
it was ok
tagged: my-library
Beyin
really liked it
Bol görselli anotomik ve bilimsel açıklamalı muhteşem bir kaynak. Beyin üzerine her konuya değiniyor. Tamamen renkli ansiklopedik bir anlatıma sahip.
tagged: my-library
Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
really liked it
Gerçekten muhteşem bir anlatım, bir erkeğin bir kadının bakış açısıyla duygularını bu şekilde anlatabilmesi her türlü takdire şayan. Zweig neden büyük bir yazar olduğunu r kez daha göstermiş.
tagged: my-library
Olağanüstü Bir Gece
liked it
Zweig'ın okuduğum en sıradan kitabı. Yine de çoğu yazara göre ortalamanın üstünde tabi.
tagged: my-library
Martı
did not like it
Ben ne iyi bir kurgu ne bir anlatım ustalığı akıcılık hiç bir şey göremedim. Son derece basit ve sıradan.
tagged: my-library

goodreads.com
×