İnsan Beyni – Robert Winston

İnsan Beyni – Robert Winston

Robert Winston NTV’de de yayınlanan, BBC yapımı The Human Body (İnsan Vücudu) ve Human Instinct (İnsan İçgüdüsü) belgesellerinin yanısıra, Walking With Caveman, Superhuman, Child Of Our Time gibi bir çok yapıma imza atmış, 20’den fazla kitap yazmış bir bilim adamı ve doktor. Aslında Jinekoloji, üreme ve mikrocerrahi üzerine uzmanlaşmış bir profesör olan ve 1994 yılında “Sir” ünvanı alan Winston kendi ifadesine göre beyin ve nörolojiye sonradan ilgi duymaya başlamış.

Orijinal adı Human Mind olan kitabı 2004 yılında aynı adlı belgeselden bir yıl sonra yazmış Winston. Say yayınlarından Gül Tonak çevirisi ile çıkan kitap toplam 544 sayfadan oluşuyor. Kitapta insan beyninin yapısı, nörolojik sistem, hormonlar, duyularımız ve çalışma prensipleri, uyku, rüyalar, bağımlılıklar, psikolojik bozukluklar, öğrenme süreci, hafıza, duygular, aşk, cinsellik, karakter analizleri ve zeka gibi bir çok konu anlatılıyor.

Zekamızı nasıl geliştirebileceğimizi, sahip olduğumuz ancak hiç fark etmediğimiz becerilerimizi nasıl ortaya çıkarıp eski alışkanlıklarımızdan nasıl vazgeçebileceğimizi ve yaşlanırken beynimizi ne şekilde formda tutabileceğimizi keşfederken, diğer yandan da büyük bir paradoksla karşı karşıya kalıyoruz. Zira insan beynini anlamamızı mümkün kılan tek araç yine insan beyninin kendisi ve bilimin her birimizi benzersiz yapan olağanüstü mekanizmayı hiçbir zaman tam olarak açıklayamayacak olması da kuvvetle muhtemel.

Göz korkutacak kadar kalın görünmesine rağmen, sıkılmadan okunan, gayet anlaşılır bir dille yazılmış olan kitap, beyin ve nöroloji alanında bilgi sahibi olmak isteyenler için güzel bir kaynak.

Goodreads

Metin's bookshelf: read

Adım Adım Yaratıcı Yazarlık
liked it
Yazarlık için başlangıç seviyesinde basit öğütler verilmiş kitapta, biraz okuyup araştıran çoğu kişinin bilebileceği şeyler. Yine de derli toplu olma açısından fena değil.
tagged: my-library
Kozmik Kahkaha
liked it
tagged: my-library
Babaya Mektup
it was ok
tagged: my-library
Beyin
really liked it
Bol görselli anotomik ve bilimsel açıklamalı muhteşem bir kaynak. Beyin üzerine her konuya değiniyor. Tamamen renkli ansiklopedik bir anlatıma sahip.
tagged: my-library
Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
really liked it
Gerçekten muhteşem bir anlatım, bir erkeğin bir kadının bakış açısıyla duygularını bu şekilde anlatabilmesi her türlü takdire şayan. Zweig neden büyük bir yazar olduğunu r kez daha göstermiş.
tagged: my-library
Olağanüstü Bir Gece
liked it
Zweig'ın okuduğum en sıradan kitabı. Yine de çoğu yazara göre ortalamanın üstünde tabi.
tagged: my-library
Martı
did not like it
Ben ne iyi bir kurgu ne bir anlatım ustalığı akıcılık hiç bir şey göremedim. Son derece basit ve sıradan.
tagged: my-library

goodreads.com
×