Ustam ve Ben – Elif Şafak

Ustam ve Ben – Elif Şafak

Kitap okumak her zaman güzeldir ama evde daha fazla zaman geçirdiğimiz şu günlerde yapılacak en harika şey… Birbirinden iğrenç, insanı uyuşturan, yozlaştıran, birbirimizden ve değerlerimizden, mümkün olduğunca düşünme ve sorgulamadan uzaklaştıran programlar yerine kitap okumalı, okutmalıyız.

Elif Şafak’ın 2013 yılında yayınlanan son romanı Ustam ve Ben. 16. Yüzyılda Hint Şahı tarafından Kanuni Sultan Süleyman’a hediye olarak gönderilen ve ender bulunan bir beyaz fil ve onun bakıcısı Hintli Cihan’ın hikayesi anlatılan. Cihan ve beyaz fil Çota’nın uzun yıllara yayılan hikayesinde Cihan’ın Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah’a duyduğu platonik aşk, ve tesadüfler sonucunda çırak olarak yanında başladığı Mimar Sinan ve diğer üç çırakla yaşadıklarına şahit oluyoruz.

Her zamanki akıcı Elif Şafak dili insanı hiç sıkmıyor. Yine üzerinde uzun süre düşünülmüş, araştırılmış olduğu belli bu kitapta da; gerçi kendi söylediği üzere bazı olaylar ve tarihler değiştirilmiş ama yine de bu yönüyle ayrı bir saygı hakediyor. Sonuç itibariyle sıkılmadan, heyecanla okuyabileceğiniz bir kitap ama Elif Şafak ‘ın en iyi kitapları arasında da sayılmaz.

Goodreads

Metin's bookshelf: read

Adım Adım Yaratıcı Yazarlık
liked it
Yazarlık için başlangıç seviyesinde basit öğütler verilmiş kitapta, biraz okuyup araştıran çoğu kişinin bilebileceği şeyler. Yine de derli toplu olma açısından fena değil.
tagged: my-library
Kozmik Kahkaha
liked it
tagged: my-library
Babaya Mektup
it was ok
tagged: my-library
Beyin
really liked it
Bol görselli anotomik ve bilimsel açıklamalı muhteşem bir kaynak. Beyin üzerine her konuya değiniyor. Tamamen renkli ansiklopedik bir anlatıma sahip.
tagged: my-library
Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
really liked it
Gerçekten muhteşem bir anlatım, bir erkeğin bir kadının bakış açısıyla duygularını bu şekilde anlatabilmesi her türlü takdire şayan. Zweig neden büyük bir yazar olduğunu r kez daha göstermiş.
tagged: my-library
Olağanüstü Bir Gece
liked it
Zweig'ın okuduğum en sıradan kitabı. Yine de çoğu yazara göre ortalamanın üstünde tabi.
tagged: my-library
Martı
did not like it
Ben ne iyi bir kurgu ne bir anlatım ustalığı akıcılık hiç bir şey göremedim. Son derece basit ve sıradan.
tagged: my-library

goodreads.com
×