Körlük – Jose Saramago

Körlük – Jose Saramago

İlginç konusunun yanında anlatım tarzı ile de farklı bir roman Körlük. Daha önce Saramago okumayanlar için hiç karakter ismi olmadan, nokta, virgül dışında noktalama işareti kullanmadan yazılmış kitap okunması zor, hatta bazen sıkıcı olabilir. Çağımızın en büyük yazarlarından kabul edilse de pek ısınamadığım bir yazardır Saramago. “Ölüm Bir Varmış, Bir Yokmuş” kitabını ilginç olsa da sığ bulmuş, “Yitik Adanın Öyküsü”‘nde (Dost Körpe’ye rağmen) ölesiye sıkılmıştım. Bu kitabı da çok sevdim desem yalan olur ama sonuçta okuduğum en iyi kitabı.

Roman ismi belirtilmeyen şehirde, trafikte kırmızı ışıkta beklerken bir adamın aniden “kör oldum” demesiyle başlayan beyaz körlüğün bulaşıcı hastalık gibi herkese yayılmasını ve sonrasında yaşananları anlatıyor. Yazım tarzı nedeniyle takip etmesi oldukça zor, yavaş ve dikkatli okuma, düşünme gerektiren bir kitap. Konuşma çizgisi ve isim kullanılmadığından zaman zaman kimin konuştuğu, ne dediği anlaşılmıyor.

2008 yılında aynı isimle, yönetmenliğini Fernando Meirelles’in yaptığı, başrolünde Julianne Moore, Mark Ruffalo, Gael Garcia Bernal’ın oynadığı filmi de çekilen romanı, edebiyat dünyasının büyük eserlerinden olsa da ben çok severek okuyamadım.

Goodreads

Metin's bookshelf: read

Adım Adım Yaratıcı Yazarlık
liked it
Yazarlık için başlangıç seviyesinde basit öğütler verilmiş kitapta, biraz okuyup araştıran çoğu kişinin bilebileceği şeyler. Yine de derli toplu olma açısından fena değil.
tagged: my-library
Kozmik Kahkaha
liked it
tagged: my-library
Babaya Mektup
it was ok
tagged: my-library
Beyin
really liked it
Bol görselli anotomik ve bilimsel açıklamalı muhteşem bir kaynak. Beyin üzerine her konuya değiniyor. Tamamen renkli ansiklopedik bir anlatıma sahip.
tagged: my-library
Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
really liked it
Gerçekten muhteşem bir anlatım, bir erkeğin bir kadının bakış açısıyla duygularını bu şekilde anlatabilmesi her türlü takdire şayan. Zweig neden büyük bir yazar olduğunu r kez daha göstermiş.
tagged: my-library
Olağanüstü Bir Gece
liked it
Zweig'ın okuduğum en sıradan kitabı. Yine de çoğu yazara göre ortalamanın üstünde tabi.
tagged: my-library
Martı
did not like it
Ben ne iyi bir kurgu ne bir anlatım ustalığı akıcılık hiç bir şey göremedim. Son derece basit ve sıradan.
tagged: my-library

goodreads.com
×