Değişen Beynim – Sinan Canan

Değişen Beynim – Sinan Canan

Beyin ve nöroloji üzerine yazılmış en iyi kitaplardan biri. Bu konuda çok kitap okumuş biri olarak söyleyebilirim ki, çoğu yabancı popüler yazardan çok daha açıklayıcı ve akıcı anlatmış konuyu Sinan Canan. İlk kez bu konuda okuyacaksanız başlangıç için çok iyi bir seçenek.

Beynin çalışma prensipleri ve sinir sistemi sistemi ile ilgili pek çok temel anlamda bilgi mevcut. Günlük hayatta –özel bir ilginiz yoksa– bilemeyeceğiniz, farketmeyeceğiniz şaşırtıcı bilgiler de yer alıyor kitapta.

Mesela beynimizin bir çok şeyi manipüle ettiği, değiştirdiği, gözümüzde bir kör alanın olduğu, sinestezi özelliği olan kişilerin harfleri renkli gördüğü veya renkleri kokladığı, hangi hormonun ne işe yaradığı, beyin ve sinir sistemi hastalıkları, seri katillerin beyninde neler olduğu gibi pek çok ilginç bilgi yer alıyor kitapta.

Goodreads

Metin's bookshelf: read

Adım Adım Yaratıcı Yazarlık
liked it
Yazarlık için başlangıç seviyesinde basit öğütler verilmiş kitapta, biraz okuyup araştıran çoğu kişinin bilebileceği şeyler. Yine de derli toplu olma açısından fena değil.
tagged: my-library
Kozmik Kahkaha
liked it
tagged: my-library
Babaya Mektup
it was ok
tagged: my-library
Beyin
really liked it
Bol görselli anotomik ve bilimsel açıklamalı muhteşem bir kaynak. Beyin üzerine her konuya değiniyor. Tamamen renkli ansiklopedik bir anlatıma sahip.
tagged: my-library
Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
really liked it
Gerçekten muhteşem bir anlatım, bir erkeğin bir kadının bakış açısıyla duygularını bu şekilde anlatabilmesi her türlü takdire şayan. Zweig neden büyük bir yazar olduğunu r kez daha göstermiş.
tagged: my-library
Olağanüstü Bir Gece
liked it
Zweig'ın okuduğum en sıradan kitabı. Yine de çoğu yazara göre ortalamanın üstünde tabi.
tagged: my-library
Martı
did not like it
Ben ne iyi bir kurgu ne bir anlatım ustalığı akıcılık hiç bir şey göremedim. Son derece basit ve sıradan.
tagged: my-library

goodreads.com
×