Cthulhu’nun Çağrısı – H.P. Lovecraft

Cthulhu’nun Çağrısı – H.P. Lovecraft

H.P. Lovecraft korku edebiyatının öncülerinden. Günümüz popüler yazarlarından Clive Barker, Stephen King gibileri etkilemiş, en meşhur eseri “Call of Cthulhu” bir çok film, oyun, çizgi roman ve müzik eserine de esin kaynağı olmuş bir yazar

Lovecraft anne, babası akıl hastanesinde ölmüş, kafayı çirkin, tuhaf yaratıklarla bozmuş, hafif ırkçı ama bir bakıma dahi bir adam. Edgar Allan Poe hayranı olan Lovecraft’ın, yazdığı yüzlerce eser, hikaye ve şiirin yanında, 100.000 civarında mektup yazdığı da iddia ediliyor. Üstelik sadece bilim kurgu ve korku üzerine değil felsefe, bilim, din, şiir, hemen her konuda eser kaleme almış.

Şu anda üzerine yorum yazdığım ve Dost Körpe tarafından çevirilerek İthaki Yayınları tarafından basılan “Cthulhu’nun Çağrısı” kitabı ise adını en meşhur öyküsünden alıyor tabii ki. Kitaba bu isim verilmesinin temel amacının popülaritesi olduğu da ortada.

Öncelikle çevirmenden bahsetmek lazım. Dost Körpe gerçekten müthiş bir iş çıkarmış. Lovecraft’ in orijinali kadar keyifli ve sürükleyici, müthiş bir dili var. E tabii ki kendisinin de bir yazar olmasının payı büyük bunda. Özellikle “Günah Yiyen” isimli kitabı olumlu eleştiriler almıştı. Sonuç itibariyle bu kitabı sevmemde çevirmenin katkısının büyük olduğunu da ifade etmeliyim.

Kitap Lovecraft’ın çeşitli dergilerde yayınlanmış sekiz hikayesinden oluşuyor; Randolhp Carter’ın İfadesi (1920), Yabancı (1926), Erich Zann’ın Müziği (1922), Herbert West: Diriltici (1922), Duvardaki Fareler (1924),Pickman’ın Modeli (1927), Chuthulhu’nın Çağrısı (1928), Innsmouth Üzerindeki Gölge (1936)

Hikayelerin hepsi güzel ancak beni en çok etkileyenler Innsmouth Üzerindeki Gölge ve Pickman’ın Modeli oldu.

Bazı hikayelerde tekrarlar olsa da Lovecraft’ın inanılmaz hayal gücüne, kalemine saygı duymamak mümkün değil. Genelde karakterlerin ağzından yazılmış olan hikayelerdeki yaratıklar o kadar detaylı ve inandırıcı tasvir edilmiş ki, Lovecraft’ın kendisinin bizzat görmüş olabileceği düşüncesi zaman zaman insanın aklına takılıp ürpermenize de sebep olabiliyor 🙂

Goodreads

Metin's bookshelf: read

Adım Adım Yaratıcı Yazarlık
liked it
Yazarlık için başlangıç seviyesinde basit öğütler verilmiş kitapta, biraz okuyup araştıran çoğu kişinin bilebileceği şeyler. Yine de derli toplu olma açısından fena değil.
tagged: my-library
Kozmik Kahkaha
liked it
tagged: my-library
Babaya Mektup
it was ok
tagged: my-library
Beyin
really liked it
Bol görselli anotomik ve bilimsel açıklamalı muhteşem bir kaynak. Beyin üzerine her konuya değiniyor. Tamamen renkli ansiklopedik bir anlatıma sahip.
tagged: my-library
Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
really liked it
Gerçekten muhteşem bir anlatım, bir erkeğin bir kadının bakış açısıyla duygularını bu şekilde anlatabilmesi her türlü takdire şayan. Zweig neden büyük bir yazar olduğunu r kez daha göstermiş.
tagged: my-library
Olağanüstü Bir Gece
liked it
Zweig'ın okuduğum en sıradan kitabı. Yine de çoğu yazara göre ortalamanın üstünde tabi.
tagged: my-library
Martı
did not like it
Ben ne iyi bir kurgu ne bir anlatım ustalığı akıcılık hiç bir şey göremedim. Son derece basit ve sıradan.
tagged: my-library

goodreads.com
×