Çevre Bilinci

Çevre Bilinci

Yurdum insanı çok acayip, “Ah nerde o eski İstanbul” der, “Bir zamanlar her yer bağ, bahçeydi” diye iç çeker de doğa katliamına sesi çıkmaz, sonra otobanın kenarında küçücük bir yeşillik buldu mu yatar yuvarlanır, ip atlar, mangal yapar.

Yemeğini yerken haberlerde kesilen, yanan ağaçlara bakar, bir de salatadaki marula. Yangınlar, koca koca iş makineleri yutarken ağaçları, afiyetle mideye indirir yeşil marulu. E be marul beyinli kardeşim, bak gidecek yerin kalmadı, senin çocuğunun, torununun nefes alacak bir yeri olmayacak…

Bir de çıkıp politikacıları savunuyorsun, “Tamam biraz kestiler ama 3 milyar ağaç da diktiler”, diye; ya arkadaş nerde bu ağaçlar gözünle gördün mü. Zaten İBB Park ve Bahçeler Müdürlüğü verilerine göre 2004–20010 arası dikilen ağaç sayısı 1.005.000. (http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/BilgiHizmetleri/Istatistikler/Documents/bldhizmetleri/2010/parkvebahceler_mud_2004-%202010.pdf ) Nerde bir milyon nerde 3 milyar…

İstanbul’un ciğerleri kuzey havzası da köprü, havaalanı, kanal derken erimeye başladı. Sadece 3. Köprü için kesilen ağaç sayısı 2 milyonu geçti (http://mobil.hurriyet.com.tr/istanbulda-1-milyon-610-bin-agac-daha-kesilecek-15041081). Bu katliama bir dur ✋ demek gerekmez mi artık.

Diyorum ki artık gerçekleri görsen, aklını başına toplasan… Destekten de geçtim, hiç değilse köstek olmasan…

Goodreads

Metin's bookshelf: read

Adım Adım Yaratıcı Yazarlık
liked it
Yazarlık için başlangıç seviyesinde basit öğütler verilmiş kitapta, biraz okuyup araştıran çoğu kişinin bilebileceği şeyler. Yine de derli toplu olma açısından fena değil.
tagged: my-library
Kozmik Kahkaha
liked it
tagged: my-library
Babaya Mektup
it was ok
tagged: my-library
Beyin
really liked it
Bol görselli anotomik ve bilimsel açıklamalı muhteşem bir kaynak. Beyin üzerine her konuya değiniyor. Tamamen renkli ansiklopedik bir anlatıma sahip.
tagged: my-library
Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
really liked it
Gerçekten muhteşem bir anlatım, bir erkeğin bir kadının bakış açısıyla duygularını bu şekilde anlatabilmesi her türlü takdire şayan. Zweig neden büyük bir yazar olduğunu r kez daha göstermiş.
tagged: my-library
Olağanüstü Bir Gece
liked it
Zweig'ın okuduğum en sıradan kitabı. Yine de çoğu yazara göre ortalamanın üstünde tabi.
tagged: my-library
Martı
did not like it
Ben ne iyi bir kurgu ne bir anlatım ustalığı akıcılık hiç bir şey göremedim. Son derece basit ve sıradan.
tagged: my-library

goodreads.com
×