19 Mayıs ve Atatürk

19 Mayıs ve Atatürk

19 Mayıs’ın bir çok anlamı var. Kurtuluş Savaşı’nın başlaması bu ülke için en önemli anlamı tabi ki. Ata’mızın çok önem verdiği gençlik ve spora atfetmesi de bir diğer önemli yönü. Ama ben en çok Atatürk’ü anma kısmını önemsiyorum.

O hep aklımda ama en azından bu vesileyle bir kez daha anmış olayım. Hayatını savaş, mücadele, sonrasında koca bir ülkenin inşası ve ilerlemesine adamış, kelimenin tam anlamıyla devlet adamı, Devlet gibi bir “Adam” dı.

Bilim ve sanata önem vermiş, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Coğrafya, Devlet Opera ve Balesi gibi bir çok kuruluşu hayata geçirmişti. Geometri, medeniyet, harb sanatı gibi 9 kitap, çeviri ve pek çok şiir yazmış, hayatı boyunca 2000 civarında da kitap okumuştu.

Böyle bir insanı her gün ansak az ama bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan insanımızın anlaması için bugüne bile razıyım…

Goodreads

Metin's bookshelf: read

Adım Adım Yaratıcı Yazarlık
liked it
Yazarlık için başlangıç seviyesinde basit öğütler verilmiş kitapta, biraz okuyup araştıran çoğu kişinin bilebileceği şeyler. Yine de derli toplu olma açısından fena değil.
tagged: my-library
Kozmik Kahkaha
liked it
tagged: my-library
Babaya Mektup
it was ok
tagged: my-library
Beyin
really liked it
Bol görselli anotomik ve bilimsel açıklamalı muhteşem bir kaynak. Beyin üzerine her konuya değiniyor. Tamamen renkli ansiklopedik bir anlatıma sahip.
tagged: my-library
Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
really liked it
Gerçekten muhteşem bir anlatım, bir erkeğin bir kadının bakış açısıyla duygularını bu şekilde anlatabilmesi her türlü takdire şayan. Zweig neden büyük bir yazar olduğunu r kez daha göstermiş.
tagged: my-library
Olağanüstü Bir Gece
liked it
Zweig'ın okuduğum en sıradan kitabı. Yine de çoğu yazara göre ortalamanın üstünde tabi.
tagged: my-library
Martı
did not like it
Ben ne iyi bir kurgu ne bir anlatım ustalığı akıcılık hiç bir şey göremedim. Son derece basit ve sıradan.
tagged: my-library

goodreads.com
×